Animal photographer 

from the Czech Republic

The animals are our most loyal companions and they show us every day how pleasant it is to enjoy the moment. With a lot of patience and attention to detail, I will capture exactly these special moments in my photos. I look forward to meeting you and your four-legged pet.

How is the dog photographed?

You can imagine the photo shoot as a quiet walk, during which I photograph your dog in various positions and environments. A relaxed atmosphere and lots of fun for your dog come first.

During the photo shoot, a number of different photos are created - from moments to meaningful portraits - in which I capture the figure of your dog in all its aspects.
I'm not only a photographer, but also an avid dog lover.
After our photo shoot, you will receive an online gallery of previews of all photos, in which you can choose your favorites. I will fine-tune the selected photos to perfection in the graphics program.

Read what's new

 

Letos všude kolem kvetou nádherná slunečnicová pole. Byla by škoda toho nevyužít a tak jsme vyrazili nafotit nějaké letní fotky.

Fotodokumentace vrhu A pro chovatelskou stanici jezevčíků trpasličích králičích hladkosrstých v 7 týdnech věku. Focení probíhalo v lese a jako správní lovečtí psi se tam cítili jako doma. :)

Když se na mě Eliška obrátila s dotazem, co obnáší takové focení pejska, že má doma starší čivavu a moc ráda by měla pěknou fotku, ale fenka je na lidi hodně vzteklá, jestli si s ní poradím... byla to výzva! Okey, zkusíme to. Vybrala jsem klidnou a ničím nerušenou lokalitu, abychom z focení vytáhli co nejvíce. Ze začátku na mě...