Focení se dalmatinem

31.07.2020

Díky Disneyho pohádce 101 dalmatinů, snad neexistuje nikdo, kdo by toto plemeno neznal. Dalmatin není pouze roztomilá psí filmová hvězda. Toto plemeno má hluboké historické kořeny. 

Předchůdci dalmatinů se nalézají již na nástěnných malbách v egyptských pyramidách. Další vývoj a původ plemene je však nejasný. Dle církevních kronik má dalmatin původ ve Středozemí, pravděpodobně z Dalmácie (Chorvatsko), odkud se postupně dostal do celé Evropy. Dalamtiny lze vidět na obrazech z 16. století. V této době byl dalmatin využíván jako kočárový pes (hlídal a strážil panské kočáry na cestách), mimo to byl ale využíván také jako lovecký pes a zároveň zdobil šlechtické dvory svým vznešeným vzhledem. 

Zejména v Americe se pak dalmatin stal symbolickým plemenem pro hasiče (v dobách, kdy hasičský vůz táhli koně, pomáhali dalmatini s ovládáním těchto koní v rušných ulicích měst). V Chicagu mají hasiči dalmatina dodnes ve znaku a jednoho psa mají i na služebně jako maskota. 

Dalmatin miluje pohyb, skvěle a rychle se učí novým věcem. Jeho povaha je jemná a tvrdá zároveň, v dalmatinovi se mísí všechny vlastnosti a vytváří tak plemeno, které je unikátní nejen vzhledem, ale i povahou. Navíc se úžasně fotí. :)