AUSTRALSKÁ KELPIE

Základní údaje plemena

Země původu Austrálie
Název v zemi vzniku Australian Kelpie
Kategorie dle FCI I. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikost pes: 46 - 51 cm, fena: 43 - 48 cm
Hmotnost 21 - 31 kg
Osrstění: Krátké, vydatně přiléhající, na ocase s nevelkým závěsem.
Zbarvení srsti: Černé, černé s pálením, hnědé, hnědé s pálením, modré.
Celkový dojem Pevné konstituce, jeho kostra a svaly jsou velice dobře přizpůsobené pro dlouhotrvající běh.
Povaha: Okouzlující, chytrý pes, oddaný svému majiteli, zvyklý na delší pochody a rychlou práci.
Zaměnitelné plemeno Australský honácký pes 

Historie

Počátky historie australské kelpie najdeme v Austrálii v druhé polovině 19. století. Tehdy sem přivezli skotští přistěhovalci své psy, kteří se následně křížili s místními krátkosrstými psy a pravděpodobně i s divokým psem Dingem, ale o tomto křížení neexistují žádné písemné doklady. Postupně tak vzniklo nové plemeno, které skvěle odolávalo místním drsným klimatickým podmínkám. Australská kelpie má velkou rychlost, vytrvalost, rychle se učí, snadno ovládá a vydrží dlouho bez vody. Všechny tyto vlastnosti farmáři u svých psů potřebovali. Díky tomu se kelpie rychle rozšířila a byla svým majitelům neocenitelným pomocníkem. V některých zemích se rozlišuje pracovní a výstavní kelpie. U pracovní kelpie je hlavní důraz kladen na pracovní a pastevecké schopnosti psů, kdežto u výstavní kelpie se více zohledňuje vzhled. V České republice se tyto dvě třídy nerozlišují.

Chování a temperament

Kelpie je nesmírně inteligentní a bystrý pes s velkou vůlí pracovat. Je to takový psí workoholik, který má rychlé a hbité reakce a snadno se učí novým věcem. Její výcvik není složitý a zvládne ho i méně zkušený chovatel. Nevybírá si pouze jednoho pána, ale je oddaná celé rodině a v případě potřeby chrání členy rodiny nebo jejich majetek. Australská kelpie je i poměrně dobrý hlídač, protože vůči cizím zůstává mírně rezervovaná. Je to ostražitý pozorovatel, který zbytečně neštěká, ale upozorní v případě, že se děje něco neobvyklého.

Vzhled

Australská kelpie je aktivní, mrštný pes s velkou chutí do práce. Hlava svým tvarem připomíná hlavu lišky a svou velikostí poměrově odpovídá zbytku těla. Středně velké oči mandlového tvaru mají bystrý výraz. Středně velké uši jsou široce nasazené a bývají neseny vztyčené. Lehce klenutý krk zvolna přechází v plece. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Ocas je dobře osrstěný a bývá nesen svěšený v mírném oblouku pod hřbetní linii. Končetiny jsou silné a svalnaté a umožňují kelpiím rychlý, pružný pohyb a dobrou manévrovatelnost. Osrstění je tvořeno 2-3 cm dlouhou krycí srstí a krátkou, hustou podsadou. Na krku je srst delší a tvoří límec, na končetinách vytváří praporce. Barva srsti může být černá s pálením nebo bez, červená s pálením nebo bez něj, čokoládová, kouřově modrá nebo plavá. Kelpie má kohoutkovou výšku 43-51 cm a v dospělosti dosahuje váhy 11-20 kg.

Péče a životní podmínky

Kelpie je doslova nabitá energií a proto je vhodná pro aktivní a sportovně založené chovatele. Má velkou vytrvalost vydrží dlouho bez vody. Je to výborný společník pro běžce, turisty nebo cyklisty. Výborně se uplatní také ve psích sportech. Australskou kelpii bude bavit agility, flyball, dogfrisbee, dogtrekking nebo pasení. Pokud kelpii neumožníte dostatek práce a pohybu, musíte počítat s tím, že se začne nudit, což povede k nervozitě, až agresivitě psa a k jeho destruktivnímu chování. Není to pes do bytu, ale potřebuje dostatek volného prostoru, proto je nejhodnější ji chovat na venkově nebo na velké zahradě u rodinného domu. Kromě nároků na pohyb, nevyžaduje kelpie žádnou zvláštní péči. Krátká srst je nenáročná na údržbu a stačí ji občas prokartáčovat a podle potřeby občas vykoupat. Dále se doporučuje pravidelná ústní hygiena, aby se předešlo usazování zubního kamene a nepříjemnému zápachu z úst zvířete.

Zdraví

Kelpie je obecně zdravé a houževnaté plemeno, které není ve zvýšené míře náchylné ke genetickým nemocem. I u tohoto plemene však může dojít k výskytu některých genetických chorob. Objevit se může dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie lokte, progresivní retinální atrofie nebo luxace čočky.

Krmení

Australská kelpie je aktivní pes a tomu by mělo odpovídat i zvolené krmivo. Doporučuje se kvalitní suché krmivo, rozdělené do dvou denních jídel. Druh a množství krmiva vždy závisí na úrovni aktivity psa. Aktivní, pracovní pes bude potřebovat jiné složení krmné dávky než rodinný mazlíček. Zohlednit by se měl i věk psa a roční období.