HOLANDSKÝ OVČÁK

HOLANDSKÝ OVČÁK

Hollandse Herdershond

ZEMĚ PŮVODU: Nizozemí

CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA: Středně velký, dobře proporcionální, dobře osvalený, výkonný, dobře vyvážená stavba těla s inteligentním výrazem a živým temperamentem. Je věrný svému majiteli, poslušný, šťastný vyhovět a vděčný, ostražitý a spolehlivý, dobrý strážce s ohromnou výdrží, bdělý, aktivní a nadaný se skutečným ovčáckým temperamentem.

VELIKOST: Jeho délka těla je větší než kohoutková výška, přibližně 10:9. Kohoutková výška u psů je 57-62 cm, u fen 55-60 cm.

VARIETY: Krátkosrstý, dlouhosrstý, hrubosrstý.

POHYB: Hladký, ohebný, dostatečně prostorný, velmi ladný.

HLAVA: Velikostí dobře odpovídající tělu, klínovitého tvaru, jemná a suchá. Čenichová partie je jen trochu delší než mozkovna, která by měla být plochá. Nosní hřbet je rovný a rovnoběžný s prodlouženou horní linií mozkovny. Stop lehce vyznačený. Těsné pysky,ploché líce. U hrubosrsté variety působí hlava opticky poněkud čtvercově.

UŠI: Spíše malé, než velké. V pohybu pevně postavené, neseny trochu kupředu a uloženy na vrchu hlavy. Trojúhelníkového tvaru, nikdy ne lžícovité.

OČI: Tmavé, středně velké, mandlového tvaru, uložené poněkud šikmo.

NOS: Vždy černý.

CHRUP: Funkční a úplný. Nůžkový skus. Pravidelný.

KRK: Suchý, bez laloku, nesmí být příliš krátký a mírně stoupá z horní linie.

TRUP: pSilný, žebra dobře klenutá, pružná. Hrudník hluboký, prostorný. Spodní linie hrudníku lehce stoupá v linii břicha. Hřbet je krátký, rovný a silný. Bedra pevná, nikdy ne dlouhá nebo slabá. Záď nesmí být krátká nebo spáditá.

HRUDNÍ KONČETINY: Silné, dobře osvalené, s pevnou stavbou kostí. Rovné, s pružnými nárty. Lopatky šikmo uložené. Předloktí dobře dlouhé.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Rovněž silné, dobře osvalené s pevnými kostmi. Kolena a hlezna dobře zaúhlená, ale ne příliš.

TLAPY: Uzavřené, klenuté, s elastickými pevnými polštářky tmavé barvy. Drápy vždy černé.

OCAS: V klidu nesený dolů, zavěšený, rovný nebo lehce zatočený na úrovni hlezen. V pohybu je elegantně nesený výše, nesmí však být stočen přes hřbet nebo do strany.

OSRSTĚNÍ: Krátkosrstý - Srst dosti tvrdá, hladká, uzavřená s jemnou podsadou, ne příliš krátká. Límec, kalhoty a spodní část ocasu musí být jasně vidět.
Dlouhosrstý - Srst je pevná, uzavřená, přiléhající, bez zvlnění.Krátká srst je pouze na uších, obličejové partii a koncích končetin. Ocas, kalhoty a límec jsou velmi výrazné.
Hrubosrstý - Srst je na celém těle hrubá, tvrdá s hustou a jemnou podsadou.Srst okolo očí musí být tvrdá a stát. Srst na mozkovně, lících a uších je méně hrubá. Horní a spodní čelist musí být dobře porostlá srstí, tak, že dělá knír a bradku. Ocas výrazně osrstěný. Dobře osrstěné kalhoty jsou žádoucí.

BARVA: Více nebo méně vysloveně žíhaná. Stříbrně nebo zlatě žíhaná ve všech odstínech. Špinavě černá horní srst není žádoucí. Upřednostňuje se černá maska. U hrubosrsté variety je zbarvení také modrošedé a pepř a sůl.

VADY: Příliš mnoho bílé na hrudi a prstech, nebo bílá barva jinde na těle. Nos, který není černý. Sklopené nebo lžícovité ucho. Špatná barva nebo žíhání, příliš mnoho černé v horní srsti. Zatočený ocas. Ztráta zubů. Jiný než nůžkový skus.