KOLIE DLOUHOSRSTÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 156
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 14 - 16 roků
Původní využití: Ovčácký pes
Využití dnes: Pasení, ovčácký pes, Agility, Frisbee, Flyball, Dogdancing, Obedience, poslušnost psa, Střežení stád, Rodinný pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů collií a sheltií (https://www.collie-sheltie-club.cz/)

Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií (https://www.collie-sheltie.com/)


VARIETY PLEMENE KOLIE DLOUHOSRSTÁ

Existuje sice dlouhosrstá a krátkosrstá kolie, ale jedná se o dvě rozdílná plemena, nikoliv dvě variety téhož plemene.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Původ plemene není úplně jasný, podobně jako je tomu u mnohých jiných plemen. V její krvi bychom mohli najít původní skotské ovčáky, kteří byli údajně do Skotska přivezeni už Římany. O záznamech chovu však můžeme hovořit až od 19. století.

Poprvé se dlouhosrstá kolie objevila na výstavě v Birminghamu v roce 1860. V následujících letech byla účast kólií na výstavách hojnější a objevovaly se obě dnes již samostatná plemena - dlouhosrstá i krátkosrstá kolie. Na oblibě plemeno získalo v 60. letech 19. století, kdy se o kólie zajímala sama královna Viktorie. První chovatelský klub pro kolie byl založen v roce 1885.

Na počátku 20. století byla kolie i oblíbeným pracovním psem, využívala se jako pastevecký, ale v některých zemích i jako policejní pes. I v tehdejším Československu se kolie údajně objevily ještě před první světovou válkou. Klub chovatelů kolií zde byl založen v roce 1947.

Pojmenování collie pochází pravděpodobně od ovcí, které původně hlídala. Jednalo se o ovce s černou hlavou, které byly nazývány colleys. Kolie je také známá pod pojmenováním skotský ovčák, které nám říká, z jaké oblasti přesně pochází.

POVAHA

Kólie je mírumilovné plemeno, které se hodí pro začátečníky i zkušené kynology. Je lehce ovladatelná, takže s ní nebudou mít problém děti ani senioři. Kólie svou rodinu velmi miluje a je vůči ní velmi empatická. Rozpozná, jak se cítíte a podle toho se zachová. Nikdy není agresivní, cizí lidi ignoruje, ale svou zahradu si bude chránit štěkotem. Je to dobrý hlídač, protože žádný nově příchozí nezůstane bez povšimnutí, ale aby na něj zaútočila to pro ni není typické. Pokud se s cizím člověkem budete cítit dobře, vaše kólie to pozná a bude se k němu chovat stejně.

Kólie je velmi jemná, takže nemá problém vycházet s dětmi. Dokonce ji mohou i snadno cvičit a ovládat, bude je respektovat. Je nutné, abyste své děti naučili kolii respektovat a zacházet s ní. Pak mohou být skvělými kamarády.

Toto plemeno potřebuje jemné zacházení. Je to citlivý pes, který nesnese hrubou výchovu, dobře jí nedělají ani hádky v rodině vůči kterým je velmi sensitivní. Je inteligentní a učenlivá, takže výcvik je jednoduchý, a proto se hodí i pro začátečníky. Ovšem nepodceňujte důkladnou socializaci od štěněčího věku.

S ostatními zvířaty a psy vychází kólie výborně, je velmi přátelská a nevyhledává konflikty, protože nemá sklony k dominanci. Při seznamování se zvířátky však postupujte opatrně.

POHYB

Aby byla vaše kolie šťastná, je nuté uspokojit její potřebu pohybu. Nejedná se o psa, který s vámi bude celý den polehávat na gauči a spokojí se s krátkou procházkou na vyvenčení. Musí se vyběhat a zaměstnat. Počítejte tedy minimálně s delšími procházkami, ale ideální bude, když budete společně vykovánat nějakou další aktivitu.

Kolie je doslova stvořená pro mnohé kynologické sporty. Problémy jí nedělá poslušnost, dogdancing, agility ani další sporty vyžadující běhání, mrštnost, učenlivost a chuť do práce. Minimálně můžete chodit společně běhat či vás může doprovázet u kola.

Nemá silný lovecký pud, takže se nemusíte bát pustit jí v přírodě z vodítka. Idální je, pokud váš pes 100% zvládá přivolání. Kólie má tendenci se držet v okolí svých páníčků a shánět je dohromady jako správný pastevecký pes. Hodí se do aktivní rodiny a ocení veškerou činnost, kterou budete společně provozovat.

PÉČE

Již na první pohled je zřejmé, že kólie bude vyžadovat pravidelnou péči o srst. Její hustou a načechranou srst byste měli pečlivě kartáčovat jednou až dvakrát týdně, aby nedocházelo k jejímu zacuchání. Časté koupání není potřeba, srst má samočisticí schopnost. Pokud se chystáte na výstavu, bude kožíšek potřebovat více pozornosti, aby byl správně upraven. Jak kólii na výstavu správně připravit vám může poradit chovatel. V období línání počítejte s každodenním vyšesáváním, abyste svému psovi ulevili od uvolněných chlupů.

Nezapomínejte své kólii zkracovat drápky, pokud budou přerostlé, tak ji mohou omezovat v pohybu a chůze pro ni bude nepříjemná. Na stříhání drápů zvykejte pejska již od štěněčího věku, abyste v dospělosti s tímto úkonem neměli problémy. Pokud si na to netroufáte, navštivte veterinárního lékaře. Pozornost věnujte zejména pátému drápu na předních packách, který není ve styku se zemí a tudíž nedochází k jeho obrušování jako je tomu u ostatních drápků.

Zanedbávat byste neměli ani oči, uši a zuby. Pravidelně odstraňujte ospalky a omytí očí můžete použít Opthal nebo borovou vodu. Kontrolujte, zda jsou uši čisté a pokud se vám něco nezdá, navštivte veterinárního lékaře. Co se týká zubů, tak je dobré preventivně bojovat proti tvorbě zubního kamene. Sáhnout můžete po doplňcích stravy nebo zoubky mechanicky čistit pomocí kartáčku a speciální pasty.

ZAJÍMAVOSTI

Plemeno dlouhosrsté kolie bylo proslaveno filmem Lassie, kde si zahrála hlavní roli. Fenku ovšem stvárnil pes Pal, ten měl při natáčení lepší privilegia než mnozí herci, dokonce měl mít své vlastní apartmá a týdně vydělával 250 dolarů. Lassie má dokonce hvězdu na proslulém hollywoodském chodníku slávy.

Stejně jako tomu bylo u filmu 101 dalmatinů, i obliba Lassie vedla k hromadnému pořizování kolií jako domácích mazlíčků.

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité proto, aby byl váš pes zdravý a mohl žít plnohodnotný život. Svému psovi můžete podávat kompletní krmivo v podobě granulí, případně konzerv, nebo jej krmit přirozeným způsobem (tzv. barfem).

Nasypat do misky granule je pohodlné, ale abyste své kólii dali vše, co potřebuje, tak musíte suché krmivo pečlivě vybírat a nenechat se omámit reklamními triky výrobců. Vždy čtěte složení, na prvním místě by se mělo objevit maso, pokud je v čerstvém stavu, tak počítejte, že jeho celkový obsah se při zpracování zmenší tak na jednu třetinu. Oblíbené a hlavně hypoalergenní jsou granule bez obilovin. Můžete sáhnout i po krmivu se sníženým obsahem obilovin, ale rozhodně by ve složení neměl být seznam všech známých obilnin. Granule dále vybírejte podle věku psa, rostoucí štěňata mají jiné nároky na výživu než dospělí jedinci a senioři. Přihlížet můžete i velikosti plemene, podle níž někteří výrobci své krmivo třídí.

Pokud nevěříte kompletním krmivům a chcete opravdu vědět, co svému psovi každý den podáváte, tak můžete krmit barfem, tedy syrovým masem, kostmi a přílohami. Tento způsob krmení je pro páníčka náročnější, protože musí chystat jednotlivé krmné dávky a tvořit je tak, aby byly v určitém časovém úseku vyvážené a pes dostal vše, co potřebuje. Než začnete barfovat, tak si nastudujte potřebné informace a smiřte se s tím, že budete muset oželet nějaké místo v mrazáku.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 14-16 let

K uchovnění kolie nejsou povinná žádná zdravotní vyšetření, ale jsou klubem doporučovány.

Setkat se můžete s přecitlivělostí kolie na určité léky, je to způsobeno mutací genu MDR1, pokud postiženému psovi podáte lék obsahující jednu z látek, tak to může skončit až smrtí. Naštěstí je možné kolii i další náchylná plemena otestovat a zjistit, jak na tom jsou. Mutace genu je dědičná, a proto se můžete při testování vyhýbat spojením, ze kterých by se rodila postižená štěňátka.

Kolie mohou dále trpět nemocemi očí, jednou z nich je i forma progresivní retinální atrofie PRA rcd2. Pro tuto nemoc je typický rychlý nástup a poruchy vidění se projevují již u štěňat od 6 týdnů věku. Další oční poruchou je CEA, tedy anomálie oka kolií, jedná se o nevyléčitelné onemocnění, při které dochází k poškození zadní strany oční koule. Projevuje se opět již od raného štěněcího věku.

Kolii můžete nechat provést vyšetření DOV - dědičných očních vad, které provádí oftalmolog. Vyšetřuje se přímo oční pozadí a mohou se tak vyloučit onemocnění zmiňovaná výše.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Kólie je velmi přátelská a miluje ve své blízkosti lidi, zároveň je dost citlivá a např. hádky špatně snáší. Nejraději bude pochopitelně bydlet s vámi v domě, ale vzhledem k bohaté srsti jí neuškodí ani pobyt venku, ovšem po psychické stránce jí to příliš vyhovovat nebude a pokud se jí nebudete věnovat, tak by strádala.

Výcvik je u kólie poměrně jednoduchý a zvládne jej i začátečník, protože je velmi chápavá a inteligentní, pozor jen na rozčilování a hrubé zacházení. Potřebuje porozumění a vaši lásku. Kólie miluje pohyb a potřebuje jej, takže pokud nejste aktivní, raději si ji nepořizujte. Žádné jiné zvláštní potřeby kromě pravidelného kartáčování srsti kólie nemá.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Prvním předpokladem k úspěšnému uchovnění je vlastnit psa s průkazem původu. Štěňátko si musíte vybrat z řádně registrované chovatelské stanice, a to ideálně takového jedince, který nevykazuje vady proti standardu a má tedy předpoklady pro chov a výstavy. Ovšem nikdo vám nemůže zaručit, že z takového prcka vyroste výstavní šampion. Záleží na mnoha další faktorech (např. přezubení).

Podle Klubu chovatelů collií a sheltií se kólie pro uchovnění musí zúčastnit bonitace, což je akce podobná výstavě, na které jsou psi odborně posouzeni a veškeré jejich nedostatky jsou pečlivě zaznamenány. Na bonitaci můžete jít ve věku nejméně 15 měsíců. Ještě předtím je nutné absolvovat alespoň dvě výstavy vyššího typu (mezinárodní, národní, klubová, speciální) a alespoň jedna z nich musí být klubová či speciální. Z kruhu si můžete odnést hodnocení nejhůře velmi dobrý.

Zdravotní vyšetření nejsou povinná, ale doporučuje se provádět DNA CEA, DNA MDR1 a DNA PRA rcd2. Více o těchto nemocech naleznete v sekci "ZDRAVÍ".

Využití kólií v chovu je možné od věku 18 měsíců za předpokladu splnění podmínek pro uchovnění. Horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to 8. rok věku.

Vady jsou definovány standardem a psi musí mít vždy plně vyvinutá a sestouplá obě varlata.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kólie je krásný a důstojný pes. Všechny části těla jsou vzhledem k celku ve správném poměru. Přestože je kostra silná, tak nevykazuje známky hrubosti ani těžkopádnosti. Velmi důležitý je správný výraz, kterého může být dosaženo jen za předpokladu vyváženosti a skvělého poměru lebeční části (mozkovky) hlavy a čenichové partie. Dále záleží na velikosti, tvaru, barvě a uložení oka a také správném nasazení a nesení ucha.

Výška:
Ideální kohoutková výškapsi: 58,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 53,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k hmotnosti Standard neuvádí.Osrstění:

Velmi hustá srst kopíruje vnější linie těla. Krycí srst je rovná a hrubá, podsada je naopak vělmi měkká, hustá a hebká a téměř skrývá kůži. Náprsenka i hříva jsou velmi bohaté, v obličeji je srst hladká a na uších krátká - směrem ke kořeni ucha srsti přibývá. Na hrudních končetinách srst vytváří bohaté praporce, pánevní končetiny jsou až k hleznům bohatě osrstěné, pod hleznem je srst hladká. Bohatě osrstěn je i ocas.

Zbarvení:

U kólie je přípustné zbarvení sobolí, sobolí v kombinaci s bílou, trikolorní a blue merle.

Sobolí může být v jakémkoliv odstínu od světle zlaté až po sytě mahagonovou nebo stínovou sobolí. Vysoce nežádoucí je světle slámové nebo krémové zbarvení.

U trikolorní barvy převládá černá se sytě tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Vysoce nežádoucí je rezavý nádech srsti.

Blue merle je najčastěji stříbřitě modrá s černým mramorováním, žádoucí jsou sytě tříslové znaky, ale pokud chybí, tak to není důvod k penalizaci. Naopak vysoce nežádoucí jsou velké černé skvrny, břidlivové zbarvení či rezavý nádech v krycí srsti i podsadě.

HLAVA

Velmi důležitá je její vyváženost, hlava se posuzuje v poměru k velikosti psa. Shora i z profilu se podobá tupému a čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Po stranách se plynule zužuje, a to v hladké linii od uší až k čenichu. Z profilu je horní linie lebky a obličejová linie rovnoběžná, paralelní a stejně dlouhá, oddělená stopem. Pomyslný bod přesně ve středu mezi vnitřními koutky očí (zároveň i střed správně umístěného stopu) je středem vyvážené délky hlavy. Hloubka lebky nesmí být nadměrná (od nadočnicových oblouků po okraj spodní čelisti).

MOZKOVNA

Lebka:

Plochá.

Stop:

Zřetelný, ale mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čumák je vždy černě pigmentovaný. Vždy je tupý, zakulacený, ne hranatý ani ztenčený.

Čelisti, zuby:

Spodní čelist je zřetelná, obě čelisti jsou silné s perfektním a pravidelným nůžkovým skusem /horní zuby těsně překrývají spodní). Zuby jsou do čelisti vsazené kolmo.

Líce:

Lícní kosti nevyčnívají.

Oči:

Dávají kólii půvabný a sladký výraz. Oči jsou středně velké (ne malé), mají madlovitý tvar a jsou uloženy šikmo. Jejich barva je hnědá kromě psů s merle barvou, ti mají jeno či obě oči částečně nebo celé modré či modře skvrnité. Výraz je inteligentní a živý, při naslouchání bystrý.

Uši:

Jsou malé a nasazené tak akorát daleko od sebe. V klidu jsou nošeny položené a dozadu, ale při zvýšené pozornosti jsou polovztyčené a nesené dopředu (asi 2/3 ucha jsou neseny nahoru a poslední horní třetina je přirozeně sklopená dopředu až po vodorovnou linii přehybu.

KRK

Dobře klenutý, svalnatý, silný a dostatečně dlouhý.

TRUP

O něco málo delší než je kohoutková výška.

Hřbet:

Pevný.

Bedra:

Bedra i záď jsou mírně klenutá.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a za lopatkami široký. Žebra jsou klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno:

Ramena společně s lopatkami jsou šikmá a dobře zaúhlená.

Lokty:

Směřují rovně dopředu, nejsou vbočené dovnitř ani vybočené ven.

Předloktí:

Svalnatá a rovná. Mají dostatečně silné a dlouhé kosti.

Tlapy hrudních končetin:

Oválné s klenutými a těsně sevřenými prsty. Polštářky jsou dobře vyplněné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Holeně:

Lýtka jsou suchá a šlachovitá.

Stehna:

Svalnatá.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Nízko posazené a silné.

Tlapy pánevní:

Oválné s dobře vyplněnými polštářky. Prsty jsou klenuté a sevřené. Zadní tlapky jsou méně klenuté než přední.

CHODY PSA

Typický pohyb je charakteristickým znakem tohoto plemene. Při pohybu jedinec nikdy nevytáčí lokty, ale i tak jsou přední tlapky blízko u sebe. Velmi nežádoucí je křížení končetin, kličkující či valivá chůze. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny od hlezna k zemi paralelní, ale ne moc blízko u sebe. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý, zadní končetiny mají vydatný posun. Prostorný krok by měl být lehký a bez námahy. Důležitá je jistota v pohybu.

OCAS

Dlouhý až tak, že dosahuje nejméne k hleznu. V klidu bývá nošen jen s lehce zvednutou špičkou. Naopak při vzrušení je nesen výše, ale nikdy ne nad hřbetem.