Vývoj a degenerace oblíbených psích plemen

12.11.2019

Degenerace některých psích plemen způsobené nešikovným šlechtěním, které má za následek hromadu zdravotních problémů.

V dnešním chovatelství se rozvíjí nezdravý trend: vzhledové extrémy mají přednost v chovatelských cílech před zdravím plemene. Mnohé znaky plemene jsou vlastně záměrné vady, které negativně ovlivňují zdraví psa.
Srovnání některých plemen, jak vypadali v 19. a 20. století a dnes:

1. Bulteriér

Je neuvěřitelné, že bulteriér byl kdysi atleticky vypadající pes. Někde na cestě ke svému zavalitému tělu a zmutované lebce získal i problémy jako jsou nadpočetné zuby nebo obsesivní chování (běhání za ocasem).

2. Baset

Baset je v současné době nižší, změnila se stavba jeho zadních končetin, má nadbytečnou kůži, problémy s páteří, příliš dlouhé uši a časté oční problémy (hlavně s očními víčky, které kůže stahuje dolů).

3. Boxer

Kratší čumák vždy znamená množství problémů. Moderní boxer nejen, že má kratší čumák, zároveň má i nos vytočený nahoru. Jako všechna brachycefalická plemena má boxer problém s regulací teploty, což zároveň ovlivňuje jejich fyzické možnosti. Zároveň má toto plemeno vysokou pravděpodobnost rakoviny.

4. Anglický buldok

Miláček Angličanů se stal jakýmsi symbolem toho, jak špatně může chovatelství pro vzhled dopadnout. Toto plemeno trpí snad každým představitelným problémem. Průzkum provedený v roce 2004 anglickým Kennel clubem zjistil, že se buldoci dožívají v průměru 6,25 let. Zdravý buldok zřejmě dnes ani nemůže existovat. Díky svým tělesným proporcím nejsou ani schopni krytí a porodu bez zásahu člověka. 

5. Jezevčík

Tento lovecký pes býval kdysi tvor s funkčníma nohama a krkem, který proporčně seděl k jejich velikosti. Nyní se prodloužil jak krk, tak tělo, nohy se naopak zkrátily, takže téměř není mezera mezi tělem a podlahou a hrudníky mají tito psi více vystrčené. Trpí často na výhřezy meziobratlových plotének, což může vyústit až v ochrnutí. Trpí i na různé formy achondroplazie, PRA a mají časté problémy s nohami. 

6. Německý ovčák

Jedná se o často zmiňovaného psa v případech, kdy se mluví o "zkažených" plemenech, hlavně proto, že je nepochybně jedním z nejpopulárnějších. Z pracovních psů, kteří vážili okolo 25 kg a měli sportovní postavu se stala zvířata výstavní, vážící téměř 40 kg, se spadajícími zády a velkými pohybovými problémy (ataxie, DKK atd.)

7. Mops

Další extrémně brachycefalické plemeno, které má všechny problémy vážící se s tímto znakem: vysoký krevní tlak, srdeční problémy, problémy s okysličováním a dýcháním, přehřívání, dentální problémy a plíseň v záhybech kůže. Velmi žádaný dvojitě zatočený ocásek je ve skutečnosti genetický defekt, který může vést k ochrnutí.

8. Bernardýn

Kdysi vznešený pracovní pes, dnešní Bernardýn je větší se zkráceným čumákem a přebytečnou kůží. Takovéhoto psa při práci neuvidíte, velmi rychle se přehřívají. Chovem získané choroby zahrnují osteosarkom, entropion a ectropion (vchlípení víček), chudeokrevnost, Stockardova paralýza, afakie atd.

9. Shar pei

Původní šarpej měl jen málo vrásčité kůže, kdežto moderní verze má obrovské množství nadbytečné kůže, což se váže s mnoha zdravotními problémy. Vrásnění kůže vzniká vlastně kvůli defektu, díky kterému je kůže i mnohem slabší. Navíc v záhybech vzniká ideální prostředí pro infekce a plísně. Dalším velice nepříjemným genetickým dědictvím je sklon k selhávání ledvin.

10. Chow chow

Čau čau byl původně hlídací pes pocházející z Číny. Je to jedno z nejstarších psích plemen a o to více času měli chovatelé na to, napáchat na něm nenávratné škody. Díky své popularitě ve dvacátém století se z něj stal huňatý medvěd s těžkými kostmi, zvrásněnou kůží a krátkým čumákem, jak ho známe dnes. Původní čau čau byl přitom funkční exotický pes s liščími rysy. To samozřejmě tyto psy ovlivnilo i zdravotně - moderní čau čau se sotva pohybuje kvůli krátkým nohám, extrémně husté srsti a problémům s dýcháním. Díky těžkým kostem dochází k častým problémům s klouby a kožní problémy jsou u těchto psů také velmi časté.

11. Neapolský Mastin

Tato rasa, znovuzrozená v padesátých letech po vzoru mohutných psích gladiátorů ještě nezačala tak špatně. Původní mastin byl mohutný, ale atletický, schopný hlídat i pracovat. V dnešní době se z něj ale stala zmutovaná parodie na psa. Tento těžký pes sotva vidí kvůli obrovskému množství nadbytečné kůže, která stahuje jeho oči v krvavé jamky. Tito psy se dožívají 6 - 8 let a trpí obrovskou řadou zdravotních problémů: dysplazie, krvavé oči, sklon k torzi žaludku, kožní problémy atp. Štěňata se musí rodit pomocí císařského řezu.

12. Německá doga

Stejně jako mnohá další plemena je v poslední době i doga chována s extrémními znaky, díky tomu jsou z nich přerostlí slintající psi, sotva vhodní jako mazlíčci a s očekávaným dožitím okolo 6 let. Kvůli stavbě těla s hlubokým hrudníkem jsou velmi náchylní k torzi a jiným žaludečním problémům. Velmi častá je u nich rakovina a problémy s klouby jsou prakticky samozřejmostí.

13. Labrador

Dříve byl lovecký pracovní pes svalnaté a atletické postavy, dnes známe labradory spíše jako zadýchané válečky. Jejich obezita se začíná brát jako znak plemene, působící další potíže hlavně s klouby. Labradorům se často tvoří otlaky na loktech.

14. Pekingský palácový psík

Výstavní pekinéz se změnil z tvrdošíjného malého pejska na nejspíš nejvíce nefunkčního psa současné doby. Jejich zcela plochý čumák jim téměř znemožňuje dýchat, což při hustotě jejich srsti znamená zároveň extrémní přehřívání. Na krátkých nohách jsou sotva schopní chůze. V roce 2003 vyvolal obrovské pobouření vítěz prestižní soutěže Crufts, který mohl dýchat jen s otevřenou tlamičkou a musel ležet na pytlíku s ledem, aby se nepřehřál. Proto byl dokonce v USA změněn standard, který musí specificky uvádět, že psi nesmí mít problém s pohybem a s dýcháním.

15. Skotský teriér

Tento pes byl původně malý, ale velice houževnatý teriér, zdravý a vynikající v lovu. Dnes vypadá spíše jako plakát na kadeřníka, má problém s pohybem a trpí velmi často rakovinou. Vyskytuje se u nich dokonce choroba přímo pojmenovaná po tomto plemeni, což nikdy není dobré znamení; tzv. Scottie Cramp - choroba nervosvalového aparátu. Často také trpí na Cushingův syndrom - zvýšená produkce hormonů nadledvinek.

16. Francouzský buldoček 

Opět plochý čumák, který téměř znemožňuje dýchat. Přehřívá se, problémy se srdcem, koží problémy, alergie.  



Zdroje: 

https://www.akc.org/dog-breeds/chinese-shar-pei/

https://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/39257275/britains-top-vet-wants-you-to-avoid-cute-dogs

https://andruska.wordpress.com/2011/11/17/how-breeders-and-judges-destroyed-the-unique-chow-chow/
https://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2015/09/the-dog-delusion.html
https://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2015/04/the-demise-of-great-dane.html
https://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2015/04/holy-fatness-labs-flab-and-delusional.html
https://retrieverman.net/2013/12/22/the-past-100-years-have-not-been-kind-to-the-pekingese-in-the-west/
https://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2012/03/ukc-leads-way-in-us-with-breed-standard.html
https://pedigreedogsexposed.blogspot.cz/2014/07/scotties-cramping-their-style.html