LUISIANSKÝ LEOPARDÍ PES

Louisianský leopardí pes

Země původu: USA, Louisiana

Využití: jako pes dobytkářů, dřevorubců, společenský, hlídací a strážní pes

Celkový vzhled: střední až větší velikosti, dobře osvalený, elegantní, silný, činorodý a velmi vytrvalý

Temperament: nezávislý s obranářskými vlohami a teritoriálními pudy. Může se projevovat agresivně. Plachost na vodítku se nepovažuje za bázlivost, ale rezervovanost vůči cizím.

Velikost: Psi 55,8 - 66 cm, feny 50,8 - 60,9 cm

Srst: délka srsti by měla být krátká až středně dlouhá


Barva: leopardí se dává přednost a může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá. Znaky mohou být černé, bílé, tříslové, červené nebo žlutohnědé. Jednobarvené zbarvení je přijatelné černé, žluté, červené a čokoládové.
Hlava: mohutně stavěná s dobře vyvinutými lícemi. Mozkovna střední délky, široké temeno s dobře vyjádřeným stopem. Tlama by měla být silná, hluboká a přibližně stejně dlouhá jako mozkovna měřená od stopu k týlnímu hrbolu, široká v nasazení a při pohledu zepředu by se měla zužovat.


Chrup: skus silný, nůžkový. Klešťový skus je přijatelný. Velmi žádoucí je kompletní chrup, ale zlomené zuby se nepenalizují.


Oči: "Skleněným" očím se dává přednost, třebaže oči mohou bý libovolné barvy nebo kombinace barev. Oči nemusí být stejné barvy a jedno nebo obě oči mohou být také různobarevné.
Uši: měly by být krátké až středně dlouhé s nasazením na úrovni nebo těsně pod úrovní temene hlavy. Přednost se dává správně zavěšeným uším s vnitřním okrajem ucha těsně přiléhájícím k líci. 

Uši složené dozadu jsou přijatelné.

Krk: svalnatý a dobré délky

Hrudní končetiny: délka hrudních končetin 50 - 60% celkové výšky psa v kohoutku. Plece dobře uložené směřují dozadu, pažní kost dobré délky. Hrudní končetiny postaveny středně široce a tlapy nejsou vtočeny dovnitř ani vytočeny ven

Trup: Hřbet silný a dobře osvalený, rovný a středně dlouhý. Hrudník hluboký, dosahuje pod lokty, široký, s dobře klenutými žebry. Spodní linie přiměřeně stoupá směrem ke slabinám

Pánevní končetiny: záď střední délky až delší a přiměřeně skloněná. Ocas nasazen středně vysoko až vysoko. Kolena dobře úhlená a hlezna postavená nízko u země. Hlezna při pohledu zezadu nejsou vybočená ani vbočená.

Tlapy: Silné a střední délky. Dobře vyvinutá kůže mezi prsty. Paspárky mohou být přítomny nebo mohou být odstraněny. Nejsou-li odstraněny, měly by být stejné.

Pohyb: plynulý a nenucený, prozrazující činorodost. V klusu je přípustné řádkování.