PORTUGALSKÝ OHAŘ

Historie:

Portugalský ohař pochází přímo z Pyrenejského poloostrova, je to potomek původních místních brakoidů, kteří měli společné kořeny se všemi stavěči. Jeho vývoj byl závislý na klimatu, přírodních podmínkách a lovené zvěři, a rovněž na selekci, stanovené socio-kulturními kritérii Portugalců, kteří jej šlechtili pro lovecké použití po celá staletí. Plemeno si zachovalo svoji morfologickou stavbu, stejně jako pracovní kritéria, která jsou obdobná až do současnosti. V Portugalsku lze vysledovat jeho existenci přinejmenším již od XII. století. Ve XIV. století byl známý pod jménem « podengo de mostra » a už tehdy vynikal svými loveckými schopnostmi. Byl chován v královském psinci a v psincích vysoké šlechty a byl užíván při lovu se sokoly. Od XVI. století byl také znám pod jménem « perdigueiro » (od « perdiz « , což značí v potrugalštině koroptev) a byl často používán i lovci z lidu. Selekce aktuálního typu a zvyšování jeho kvality bylo započato skupinou chovatelů a lovců na počátku 20.století.

Vzhled, stručný popis:

Je to brakoid střední velikosti, vyvážený, mohutný ale harmonicky stavěný, s velmi pružnými pohyby. Při pohledu z profilu tvoří horní a spodní linie elegantní siluetu.

Barva:

Žlutá v odstínech od světlé po tmavou, jednobarevné nebo s bílými skvrnami na hlavě, krku, hrudi, na spodních koncích končetin (pod lokty a hlezna) a na konci prutu, pokud tento není krácený.

Povaha / temperament:

Je to zvíře extrémně jemné a oddané, odolné a schopné velké vytrvalosti a velké obětavosti. Je klidný, velmi dobře socializovatelný, někdy ovšem dominantní vůči ostatním psům. Je od přirozenosti zvědavý, pracuje vytrvale a s nasazením. Je obdařen značnou loveckou vášní, ale zůstává v kontaktu se svým pánem.