RHODESKÝ RIDGEBACK

RHODESKÝ RIDGEBACK (Rhodesian Ridgeback)

Klasifikace F.C.I.

  • Skupina VI. - Honiči a barváři
  • Sekce 3 - Příbuzná plemena
  • Bez pracovní zkoušky

Číslo standardu: 146

Of. zkratka plemene v ČR: RR
Země původu: Jižní Afrika
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes, Hlídací pes, Rodinný pes, Společenský pes, Služební pes
  
Kluby v ČR:

  • Klub chovatelů rhodéských ridgebacků (KCHRR)
  • Český klub Rhodéských ridgebacků (CKRR)


Charakteristika: Základní charakteristikou plemene je pruh na hřbetě, tvořený chlupy, které rostou opačným směrem než ostatní srst. Pruh musí být jasně ohraničený, zužující se k jednomu konci a symetrický. Musí začínat těsně za lopatkami a pokračovat až ke kyčelním kostem a musí se skládat ze dvou identických korunek rostoucích proti sobě. Dolní okraje korunek nesmí zabírat více než 1/3 délky pruhu. Šířka pruhu dvou palců (5,0798 cm) je dobrý průměr.

Celkové vzezření:

Ridgeback má představovat silného, svalnatého a aktivního psa, symetrického v obrysech a schopného velké vytrvalosti, statečnosti se značnou rychlostí, pohyby podobné chůzi jezevčíka.

Hlava a lebka: Má být poměrně dlouhá, lebka plochá a poměrně široká, mezi ušima má být bez záhybu (nakrčení) při reakci. Stop by měl být dobře určen a ne v jedné linii od nosu k týlové kosti jako je vyžadováno u Bull Terriera. Nos má být černý nebo hnědý ve vazbě na barvu psa. Jinak zabarvený nos není povolen. Černému nosu odpovídají tmavé oči, hnědému jantarové oči.

Oči: Mají být poměrně dost od sebe a mají být kulaté, bystré a jiskrné s inteligentním výrazem a jejich barva musí harmonizovat s barvou psa.

Uši: Mají být položeny trochu výše,středních rozměrů, v základě poměrně široké a postupně se zužující k oblému bodu. Mají být nošeny blízko hlavy.

Morda: Čenich má být dlouhý, hluboký a silný, čelisti v rovině a silné s dobře vyvinutými zuby obzvláště špičáky a stoličky. Pysky mají být čisté a přiléhající těsně k čelistem.

Šíje: Má být poměrně dlouhá,silná a bez dlouhého hrdla.

Přední část těla: Bedra se mají svažovat, mají být čistá a svalnatá, jsou znakem rychlosti. Přední nohy mají být perfektně rovné, silné a s těžkými kostmi blízko těla.

Tělo: Hrudník nemá být příliš široký, ale velmi obsáhlý a prostorný, žebra poměrně dobře rostlá, nikdy ne kulatá jako obruč od sudu. Hřbet mocný a bedra silná, svalnatá a mírně klenutá.

Pánevní končetiny: Na zadních nohou mají být svaly čisté, dobře zřetelné s hleznem dole.

Nohy: Nohy mají být kompaktní s bobře klenutými prsty, okrouhlými, tuhými, elastickými polštářky chráněné ochlupením mezi prsty a polštářky.

Ocas: Má být silný u kořene a postupně se zužující ke konci, bez toho, aby byl drsný. Nemá být umístěn ani příliš vysoko, ani příliš nízko a má být nošen s malým zakřivením nahoru, nikdy zatočený.

Srst: Má být krátká a hustá, na pohled hladká a lesklá, ale nikdy ne jako vlna ani jako hedvábí.

Barva: Od světle pšeničné po červenou pšeničnou. Hlava, tělo, nohy a ocas mají být stejné barvy. Trochu bílé na hrudi he povoleno. Bílá barva na břiše nebo mezi lopatkami by měla být penalizována. Bílé prsty jsou nežádoucí. Tmavý čenich a uši jsou povoleny.

Váha a rozměr: Žádoucí váha u psů je 80 liber (36,28 kg), u fen 70 liber (31,75 kg) s povoleným kolísáním o 5 liber. Dospělý Ridgeback má být hezký, zpříma stojící pes.

Požadovaná kohoutková výška (s odchylkou cca 1 cm): Psi: 63 cm (25") až 69 cm (27") Feny: 61 cm (24") až 66 cm (26"). Minimální standard: psi 25 palců (63,49 cm) a feny 24 palců (60,95 cm).

Pozn.: Samci mají mít dvě na první pohled normální varlata plně přecházející v šourek.

Nestandard RHODESKÉHO RIDGEBACKA

Prokazatelně viditelný nestandard určuje poradce chovu, který je proškolen na mnoha štěňatech a je přizván na kontrolu vrhu hned po narození štěňat a ještě na druhou kontrolu vrhu, která je po 6 týdnu věku štěňat, kdy jsou již tetovaná a nemůže dojít k záměně posudku. Nestandard tedy znamená to, že se jedinec exteriérově odlišuje od standardu.

Několik příkladů:

- může být bez ridge

- může mít jednu korunku nebo naopak tři a více korunek na ridge

- nesouměrný ridge (posun korunek víc jak 1,5 cm)

- zálomek na ocásku

- mnoho bílé barvy (množství určuje standard)

- mnoho černé barvy (množství určuje standard)

- jiný skus než nužkový

Tito jedinci mají také každopádně průkaz původu, který je označený zeleným razítkem nestandard. Tím že jsou nestandardní je neohrožuje, ani nijak neomezuje ve zdraví, pohybu či jiných aktivitách. Takoví to jedinci se hodí do rodin, kteří nemají cíl uchovnit psa, fenu a odchovávat na nich štěňata. Kteří nevyžadují perfektní exteriér, ale záleží jim na zdraví a povaze svého RR. U RR není pravdou že nadpočet štěňat nemá PP. Všechna štěňátka z řízeného chovu mají nárok na PP. Kdo vám bude tvrdit něco jiného, tak v tom může být i jiná závažnější věc. A štěňátko od chovatele co prodává štěňata s PP i bez PP nekupujte. Mohli byste být nemile překvapeni ze zatajených informací.