YORKŠÍRSKÝ TERIÉR

Klasifikace F.C.I.

  • Skupina III. - Teriéři
  • Sekce 4 - Toy teriéři
  • Bez pracovní zkoušky

Číslo standardu: 86

Of. zkratka plemene v ČR: YT
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: Velká Británie
Průměrná délka života: 13 - 16 roků
Původní využití: Lovec potkanů a krys
Využití dnes: Výstavní pes, Dekorativní pes, Domácí mazlíček, Společenský pes 


Kluby v ČR:

  • Českomoravský klub chovatelů yorkshire terrierů (ČKCHYT)
  • Yorkshire terrier klub chovatelů a jeho přátel (YTKCHaJP)
  • 1. CZ Yorkshire terrier club (1. CZ YTC)

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Yorkšírský teriér vznikl v průběhu 19. století ve Velké Británii. V místě svého vzniku, v anglickém hrabství Yorkshire, byl zdejšími horníky původně využíván pro lov krys. Předpokládá se, že při formování tohoto plemene sehrál jistou úlohu Waterside teriér ve spojení se Skye teriérem. Některé teorie poukazují na pravděpodobné křížení Paisley teriéra s Clydesdale teriérem. Svou unikátní srst získal yorkšírský teriér díky maltézskému psíkovi, jehož vliv vysvětluje výjimečně dlouhé osrstění, a Black and tan teriérovi, který se pro změnu zasloužil o specifickou a tolik obdivovanou barvu srsti u yorkšírského teriéra.

Na sklonku 19. století započal yorkšírský teriér svou postupnou přeměnu ze zdatného krysaře nejchudších vrstev v elegantního a uhlazeného společenského psíka. Vzhledově zcela pozoruhodný drobný psík brzy upoutal všeobecnou pozornost chovatelů. V roce 1886 byl yorkšírský teriér zapsán do plemenné knihy anglického chovatelského klubu (English Kennel Club) a v roce 1898 vznikl v Anglii i první samostatný klub chovatelů yorkšírského teriéra (Yorkshire terrier Club).

POVAHA

Yorkšírský teriér patří mezi nejoblíbenější psy na světě. Za svou popularitu vděčí především svému kouzelnému zevnějšku. Malé rozměry z něj navíc činí ideálního společníka do bytu, kterého není problém vzít kamkoliv s sebou. Navenek sice vypadá jako plyšová panenka na hraní, má však drsnou teriéří povahu. Tento psík drobného vzrůstu je velmi srdnatý a neohrožený. Dokáže být spolehlivým hlídačem, který poctivě ohlásí každého blížícího se návštěvníka. Nepostrádá dostatek sebevědomí a neváhá se postavit ani větším psům. Yorkšírský teriér je zkrátka velký pes v malém těle. Někdy ovšem umí být poměrně dost tvrdohlavý a svéhlavý. Pokud je nesprávně veden a rozmazlován, může vykazovat problémy s poslušností.

POHYB

Yorkšírský teriér je velmi živý, doslova srší energií na všechny strany. Oplývá velkou vytrvalostí a rozhodně nezapře, že mu v těle koluje krev jeho loveckých předků. Vyžaduje dostatek podnětů a pohybu odpovídajícího jeho velikosti. Miniaturní vzrůst tohoto plemene je jistým limitem pro některé outdoorové sportovní aktivity, yorkšírský teriér se nehodí pro velmi aktivní sportovce a vyznavače extrémních sportů, kteří hledají psího parťáka pro jízdu na kole či vytrvalostní běh na velké vzdálenosti za každého počasí. Na druhou stranu se v žádném případě nejedná o vyloženě polštářového psíka, zejména mladý yorkšírský teriér plný síly s radostí doprovodí svého pána i na delších výletech. Často je i v dospělosti velmi hravý, výhodou je, že mu k dostatečnému vybouření stačí o poznání méně prostoru, než větším psím plemenům.

PÉČE

Yorkšírský teriér má zcela unikátní srst nejen co se týče zbarvení, ale i ohledně její struktury. Toto plemeno jako jedno z mála nelíná, což pro mnoho chovatelů představuje vítaný bonus z hlediska absence neutuchajícího přísunu psích chlupů všude po bytě. Náležitě to ocení také alergici. Srst Yorkšírského teriéra na druhou stranu vyžaduje vysoce intenzivní péči, která obnáší každodenní česání, jež není radno zanedbat.

Pokud je péče o srst opomíjena, tvoří se záhy smotky a žmolky, jejichž rozčesávání působí psovi obrovskou bolest a v pokročilejším stadiu již ani není možné. Jedinou cestou je pak řešení v podobě odstřihnutí celého smotku srsti, touto praxí je však velmi pokřiven adekvátní vzhledový profil psa. V případě účasti na výstavách se používá technika tzv. balíčkování jednotlivých pramenů srsti pro docílení jejího perfektního vzhledu, chovatelé užívají mnoho speciálních přípravků z řady péče o srst.

Vzhledem k jemné srsti bez podsady je yorkšírský teriér poměrně náchylný na prochladnutí, v zimním období je proto třeba tento aspekt péče o něj náležitě zohlednit v podobě procházek odpovídající délky a náročnosti. Zástupci plemene mají velmi citlivou kůži, která poměrně lehce inklinuje k nadměrnému vysychání a výskytu kožních chorob.

Kromě pravidelné péče o srst je třeba u yorkšírského teriéra věnovat zvýšenou pozornost prevenci v boji proti zubnímu kameni. Existuje u něj bohužel zvýšený sklon k jeho nadměrné tvorbě, což může mít v konečném důsledku dopad jednak v podobě nepříjemného zápachu z tlamy, především však může při dlouhodobém zanedbání dojít až k vypadávání zubů.

ZAJÍMAVOSTI

Yorkšírský teriér je po čivavě druhým nejmenším psem na světě. Původně byli zástupci tohoto plemene výrazně větší. Nejznámější yorkšírský teriér 19. století jménem Ben, jenž získal ve své době desítky ocenění na výstavách, vážil celých 5,5 kilogramu. Postupně se však usilovným výběrem drobnějších jedinců docílilo výrazného zmenšení a výsledkem je miniaturní yorkšírský teriér, jak ho známe dnes.

VÝŽIVA

Při výběru krmiva pro našeho malého svěřence musíme mít na paměti, že vyvážená strava je stěžejním předpokladem pro zdravý vývoj štěněte a později u dospělého jedince hnacím motorem pro udržení optimální fyzické kondice. U původního chovatele se ještě před převzetím štěňátka pečlivě informujeme o jeho dosavadním způsobu stravování, na který plynule navážeme. Pokud krmivo měníme, činíme tak jen velmi pozvolna, abychom neuškodili citlivému trávícímu traktu psa.

Od osmi týdnů může být štěně krmeno granulovaným krmivem. Sáhnout můžeme i po masových konzervách či kapsičkách pro psy, které jsou pro pejska chuťově lákavější než granule, ale je obtížnější u nich uhlídat odpovídající přísun potřebných živin v denní dávce. Ještě větší problém představuje z tohoto hlediska krmivo připravované pro psy doma z běžných ingrediencí, které v kuchyni používáme i pro sebe. Většina chovatelů volí granulované krmivo nebo jeho kombinaci s masovými kapsičkami či přímo doma uvařeným masem.

V současné době je možné zakoupit superprémiové krmivo, které je určeno přímo pro yorkšírského teriéra. Existuje verze tohoto krmiva přímo pro štěňata, která zohledňuje specifické nároky, spojené s velmi rychlým růstem štěněte během krátké doby. Granule určené pro yorkšírského teriéra mají perfektní tvar pro bezproblémovou konzumaci a obsahují krom jiného látky prospěšné pro zdravé zažívání, srst, minimalizaci tvorby zubního kamene a podporu imunitního systému.

Yorkšírský teriér bývá hojně svým chovatelem z hlediska stravování rozmazlován, což u něj prohlubuje sklony k mlsnosti. U zástupců tohoto plemene se více než u jiných psů může stát, že některou stravu odmítnou z důvodu nedostatečné chuťové kvality. Výrobci krmiva speciálně pro yorkšírské teriéry toto vzali v potaz a granule jsou ochucené na přírodní bázi, aby zachutnaly i vybíravým psíkům. Někteří odpůrci granulovaného krmiva nicméně tvrdí, že mnoho druhů granulí obsahuje především nezdravá éčka a malý podíl masa. Při výběru je proto dobré podrobně studovat obsah každého krmiva a svou volbu dostatečně zvážit.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 let

Miniaturizace plemene s sebou naneštěstí nese relativně velké množství dědičných chorob. Mezi nejhojněji se vyskytující patří již zmiňovaná nadměrná tvorba zubního kamene, onemocnění dásní a kožní problémy, luxace patelly či nevzdušnost průdušnice.

Zdravotní rizika navíc znásobuje obrovská popularita yorkšírského teriéra. Stejně jako u dalších nejoblíbenějších plemen otevřela vysoká poptávka po yorkšírském teriérovi pomyslné dveře spoustě samozvaných chovatelů, naprosto bezohledných množitelů, produkujících zdravotně strádající štěňata jako na běžícím páse. Jejich jediným zájmem je touha po zisku. Naivním a důvěřivým zájemcům o psa jsou schopni napovídat zdánlivě úplně věrohodné báchorky, jimiž odpoutají pozornost od varovných signálů, které naznačují, že se štěnětem rozhodně není něco v pořádku. Při výběru psa tohoto plemene je proto zcela na místě nejvyšší obezřetnost.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Do chovu mohou být zařazeni pouze exteriérově plně reprezentativní zástupci plemene, kteří jsou ve skvělé zdravotní kondici, starší 15-ti měsíců a úspěšně prošli zkouškou chovnosti (bonitace). Účast na výstavě není v současné době podmínkou, přesto se obecně velmi doporučuje. Nezbytnou podmínkou pro uchovnění je minimální hmotnost psa 1,7 kg, feny 1,8 kg a maximální hmotnost psa i feny 3,2 kg. Mezi zásadní vady, které znemožňují uchovnění yorkšírského teriéra, patří zřetelné fyzické a psychické anomálie, přílišná agresivita či bázlivost, u psů rovněž nedostatečné vyvinutí varlat.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Drobný teriér živé povahy s dlouhou, delikátní, rovnou srstí, jež padá splývavě k zemi. Uprostřed těla je rovnoměrně rozdělena pěšinkou.

Výška:
Ideální kohoutková výškapsi: 22 cm tolerance: +2, -2
fenky: 22 cm tolerance: +2, -2
Hmotnost:psi 2,3 kg tolerance: +0,9 kg, -0,6 kg
fenky: 2,3 kg tolerance: +0,9 kg, -0,5 kg
Pozn. k hmotnosti Maximální povolená hmotnost 3,2 kgSrst:

Nápadně dlouhá na těle i na hlavě, obzvláště v oblasti čenichu a okolo uší. Rovná, velmi jemná, hedvábná na dotek, s výrazným leskem.

Zbarvení:

Osrstění ve směru od týlu až ke špičce ocasu ocelově tmavomodré, bez jakéhokoliv náznaku stříbrného odstínu a s absencí chlupů jiného zbarvení. Hruď, hlava a končetiny pokryty srstí světle hnědého až zlatavého zbarvení, typický je nejtmavší odstín u kořínků a postupně světlejší barva směrem ke konečkům. Nejintenzivnější zbarvení hlavy po stranách, na čenichu a v oblasti uší.

Kůže:

Velmi jemná, se sklonem k suchosti

HLAVA

MOZKOVNA

Nevelkých rozměrů, plochá

Lebka:

Nemá kulatý tvar

Stop:

Nos je spíše kratší. Černého zbarvení

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Spíše kratší a dosti úzká

Čelisti, zuby:

Čelisti shodné délky, skus kompaktní nůžkový

Oči:

Střední velikosti, tmavého zbarvení, přitom však jasně zářící a bystrého výrazu

Víčka:

Tmavá

Uši:

Drobných rozměrů, tvarované do véčka, vzpřímené a posazené vysoko na hlavě, pokryté zcela krátkou srstí intenzivně hnědého zbarvení

KRK

Adekvátní délky

TRUP

Pevný a celistvý

Hřbet:

Rovný

Bedra:

Silná

Hrudní koš:

Adekvátně klenutá

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře vyvinuté, rovné a pevné, hojně osrstěné

Plece:

Lopatky umístěné našikmo

Předloktí:

Bez jakéhokoliv zakřivení, rovné

Tlapy hrudních končetin:

Kulatého tvaru, opatřené černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY

Skoro rovné, koleno zalomené v mírném úhlu, hojně osrstěné

Kolena:

Nepatrně zalomená

Hlezno:

Absence vbočení a vybočení

Tlapy pánevní:

Kulatý tvar, opatřené černými drápy

CHODY PSA

Končetiny při pohybu směřují přímo vpřed v souladu s osou těla. Linie hřbetu se během pohybu nikterak neprohýbá a zůstává zcela narovnána.

OCAS

V minulosti byl kupírován. V současnosti nekupírovaný, co nejvíce rovný, bohatě pokrytý tmavě modrou srstí, temnějšího odstínu oproti zbytku těla. Nesen mírně nad hřbetní linií. Délka rovnoměrně ladící s celým tělem.